Holdingselskap og driftsselskap
Mange virksomheter organiseres med både et holdingselskap og et driftsselskap. Driftsselskapet står for den operative virksomheten, mens holdingselskapet eier aksjene. Denne delingen brukes ofte for å skille eierskap, investeringer og kapitaloppbygging fra den daglige driften.
Strukturen kan være nyttig, men den gir også flere forhold som må følges opp i regnskap og selskapsdokumentasjon.
Hva er forskjellen på selskapene?
Driftsselskapet er selskapet som fakturerer kunder, har kostnader, ansatte og den løpende aktiviteten. Holdingselskapet er typisk et eier- og investeringsselskap. Det kan motta utbytte, eie aksjer i ett eller flere selskaper og brukes til å samle kapital over tid.
Hvorfor velger mange denne modellen?
- du skiller operativ drift fra eierskap
- det blir enklere å holde investeringer samlet
- utbytte kan mottas i holdingselskapet og disponeres videre derfra
- du får ofte en ryddigere struktur ved vekst, partnerskap eller salg
Hva må du følge opp i praksis?
Selv om strukturen kan være logisk, må begge selskapene følges opp hver for seg. Hvert selskap har eget regnskap, egne plikter og egne leveranser. Det betyr at både holding og drift må bokføres korrekt, og at transaksjoner mellom selskapene må være tydelig dokumentert.
Det gjelder også når holdingselskapet bare har noen få bevegelser i året. Les gjerne mer om regnskap for holdingselskap hvis du vil se hva dette betyr i praksis.
Hvordan henger dette sammen med utbytte?
I mange strukturer går overskudd først til driftsselskapet og deretter videre som utbytte til holdingselskapet. Hvis holdingselskapet senere skal dele ut midler til eierne, er det en ny beslutning som må vurderes og dokumenteres separat.
Du kan lese mer om selve flyten i artikkelen om utbytte fra holdingselskap.
Når bør du bruke regnskapsfører?
Behovet er særlig stort når det finnes flere eiere, flere selskaper, investeringer eller lån mellom nærstående parter. Da er det viktig at både regnskapet og dokumentasjonen tåler kontroll, og at fristene håndteres riktig for begge selskapene.
Relaterte sider
- Holdingselskap
- Regnskap for holdingselskap
- Må holdingselskap levere regnskap og skattemelding?
- Utbytte fra holdingselskap
- Regnskapsfører for holdingselskap
Trenger du hjelp med regnskapet?
Fyll inn skjemaet nedenfor, så vil vi ta kontakt med deg i løpet av kort tid.
